Ívás a köveken | Figyelj, ha a Tiszán horgászol!

Minden címke 312


Mutasd az összes cikket...

Ívás a köveken | Figyelj, ha a Tiszán horgászol!


A Tisza nemrégiben helyreállított tiszavárkonyi partszakaszát figyelte meg a KÖTIVIZIG egy biológusa, ami azért lehet különösen érdekes, mert épp a karikakeszeg (Blicca bjoerkna) ívása zajlott. Ez nem csupán természetvédelmi, de halgazdálkodási szempontból is lényeges információ, amely éppúgy érinti a Tisza-menti horgászokat, ahogyan a vízi közlekedőket.

 

Frissen rakott ikrák a kövezésen


A Közép-Tisza-Vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG) szakemberei a június 26.-án végzett terepi mérések alkalmával készített légi felvételekről észlelték egy nagyobb keszegraj aktív ívását a partközeli kőszóráson. Az érintett partszakaszról másnap a KÖTIVIZIG halbiológusa is mintát vett. A kövek között egyébként számos sérült, de ívó karikakeszeget találtak.

 

Miért jelentős ez az ívás?


A karikakeszeg a szaporodásának ismerete alapján a növényzetre ívó, úgynevezett fitofil halfajok közé tartozik, ezért is különleges tehát, hogy a halak a kövekre rakták le az ikráikat. Ez egyébként valószínűleg a köveken megtelepedett fonalas algáknak köszönhető, amelyek felülete megfelelő a ragadós ikrák megtapadásához. A karikakeszeg ikrái 4-6 nap alatt kelnek ki, de ez idő alatt különösen sérülékenyek, így akár a víz hullámzása is rendkívül könnyen lesodorhatja őket a kövekről.

 

Hogyan segíthetnéd Te is a halivadékok megóvását?


A KÖTIVIZIG kéri a Tiszavárkony térségében a következő egy hét során a vízi közlekedésben résztvevőket, hogy csak minimális hullámzással közelítsék meg ezt a partszakaszt! Nem is olyan nagy dolog ez, mégis hozzájárul, hogy a karikakeszeg ívása sikeres lehessen, és a halfaj újabb nemzedéke népesíthesse a Tiszát.

A vizsgálat során egyébként a karikakeszeg mellett további halfajok ivadékaival is találkoztak a szakértők. Ilyenek többek között a menyhal (Lota lota), a vágócsík (Cobitis elongatoides), a harcsa (Silurus glanis), vagy a nemrégiben telepített 3 cm-es pontyivadékok, melyek a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége által a vizsgálat ideje előtt egy héttel kerültek telepítésre.

Az első tapasztalatok alapján a létrehozott kövezés nemcsak stabilizálja a partot, hanem új ívó- és búvóhelyeket is teremt a tiszai halállománynak.

Nézzük meg mindezt horgász szemmel!


A tiszai horgászat élményekkel teli, de egyre fontosabb a halfajok védelme is. Amennyiben a kövezések közelében horgászol, ne kelts fölöslegesen hullámokat, és lehetőleg ne lépj a part menti zónákba, ahol a halak ívása zajlik. A természet óvása közös felelősségünk, és horgászként ebben mi is kulcsszerepet vállalhatunk. Néhány aprósággal mi magunk is támogathatjuk a vízi élővilág védelmét.

 

Cikkünk és a képek forrásául a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság – Kötivizig Facebook oldal posztja szolgált.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Címkék : ívás, Tisza