Bucó, küllő, kölönte | Különleges halfajok a Dunában

Minden címke 316


Mutasd az összes cikket...

Bucó, küllő, kölönte | Különleges halfajok a Dunában


A Duna egyedülálló halállománya mindig tartogat meglepetéseket a horgászok és kutatók számára egyaránt. A napokban a nyergesi Duna-szakaszon történt halállomány monitorozásnak köszönhetően megtudhattuk, hogy a Duna vize számos értékes, és védett halfajt rejteget. Horgász webshopunk cikkében leírjuk, milyen eredmények születtek a kutatás során, illetve hogyan hat mindez a horgászatra és a horgászközösségre.

 

A halállomány összetétele szakmai szemmel


A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai Intézetének munkatársai immár ötödik éve végzik a Duna hazai szakaszainak halállomány vizsgálatát. Az elsődleges cél az, hogy átfogó képet kapjanak a folyó halállományáról, mindezt nappali és éjszakai mintavételezéssel. A kutatás során hat dunai szakaszon, a meder mélyebb részeit és a part menti sekély zónákat egyaránt vizsgálták, annak céljából, hogy a lehető legpontosabb képet kaphassák az állomány összetételéről.

Vizsgálati eredmények a nyergesi Duna-szakaszon


A július 14–15. között zajló friss vizsgálatokat a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgász Egyesületek Szövetségéhez tartozó nyergesi Duna-szakaszon, a Táti-sziget főági oldalán (1728–1726 fkm) végezték. A mintavételezés során több különleges és védett halfajra is bukkantak a kutatók, melyek a következők:

 

  • Botos kölönte (Cottus gobio)


  • Halványfoltú küllő (Romanogobio vladykovi)


  • Leánykoncér (Rutilus pigus)


  • valamint a fokozottan védett magyar bucó (Zingel zingel) és német bucó (Zingel streber)

 

A vizsgálat eredményei alátámasztják, hogy a Duna ezen szakaszán továbbra is szép számban találhatók értékes, őshonos halfajok, melyek természetvédelmi és ökológiai szempontból is különösen jelentőséggel bírnak.

Az eredményekben a tavalyi évhez képest tapasztalható volt némi visszaesés, hiszen idén az említett szakaszon sem kecsegét, sem egyéb tokhibrid egyedet nem tudtak kimutatni. Ez a visszaesés remek bizonyítékául szolgál annak, hogy egyes fajok mennyire sérülékenyek.

 

Mit jelent ez a horgászoknak?


A halállomány változásainak nyomon követése nemcsak a tudomány szempontjából fontos, hanem a Duna-parti horgászok számára is. A védett halfajok jelenléte azt jelzi, hogy a folyó még mindig gazdag élővilággal rendelkezik, ugyanakkor felelősségteljes horgászmagatartást is követel, hogy mindez fenntarthatóbbá váljon. Horgászként Te is ügyelj a méret- és tilalmi korlátozások betartására, valamint használd minden esetben a halvédelmi eszközöket!

 

Cikkünk és a képek forrásául a Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége nevű Facebook oldal posztja szolgált.

 

Kapcsolódó tartalmak: