Szabályszegés felsőfokon | Íme a következményei!

Minden címke 316


Mutasd az összes cikket...

Szabályszegés felsőfokon | Íme a következményei!


A horgászat sokak számára egy szenvedéllyel teli hobbi, melyet fontos, hogy felelősséggel űzzünk. Sajnos időről időre találkozhatunk olyan esetekkel, amelyek beárnyékolják a horgászat szépségét, és bosszúság a horgászközösség számára. Pontosan jó példa erre a Csorba-tónál történt friss szabálytalanság is, ahol egy napijegyes horgászt csíptek fülön. Horgász webshopunk cikkében leírjuk, milyen következményekkel járt a szabályok megszegése, és miért olyan fontos, hogy a horgászat során mindenki az etikus viselkedést, valamint a szabályok betartását tartsa szem előtt.

 

Miért fontos a szabályok betartása a horgászatban?


A horgászat szenvedély, kikapcsolódás és nyugtató hatással bíró természetközeli élmény egyaránt. De csak akkor maradhat ez számos pozitív jellemzővel bíró élmény hosszú távon a miénk, ha mindenki a szabályokat betartva űzi ezt a remek sportot. A napokban, a Csorba-tónál történt eset ismét emlékeztetett minket arra, hogy egyes horgászok még mindig figyelmen kívül hagyják a szabályokat és az etikus viselkedést.

 

Szabályszegés a Csorba-tónál


A Nagy Borsodi Horgász Egyesület (NBHE) halőrei az ellenőrzés során ismét szabálytalankodókra bukkantak a Csorba-tónál. Jelen esetben egy napijegyes horgász volt az elkövető, akinek magatartása számos ponton szabályokba ütközik.

Az említett horgász méreten aluli (30 cm-es) harcsát tartott meg, ami már önmagában szabályellenes. Ha ez nem lenne elég gond, a korábban kifogott halakat a vízparton pucolta, ami szintén tilos, valamint szabályszegését a szemetesen hagyott horgászhellyel fokozta tovább.

A szabályok többszörös megszegése természetesen nem maradt következmények nélkül. A horgász állami jegyét és napijegyét azonnal bevonták, a tó partjáról elküldték, valamint az NBHE megtette a hatósági feljelentést, amin túl kérték a horgász NBHE vizeiről történő végleges kitiltását is.

Miért különösen súlyos az ilyen szabályszegés?


Egy-egy szabálytalanság nem csak a vízparti hangulatot rombolja, de komoly természetvédelmi és közösségi károkat is okoz.

 

  • A méretkorlátozás célja, a halfajok védelme. A méretkorlátozás esélyt ad a fiatal példányoknak arra, hogy legyen idejük elérni az ivarérettséget, így biztosítva a faj fennmaradását és az egészséges halállomány utánpótlását, ami segít a fenntartható horgászat megvalósításában is.

  • A parton történő halpucolásnak higiéniai és környezetvédelmi szempontból egyaránt vannak negatív hatásai. A halak lehulló részeinek bomlása vízszennyező hatású lehet, kellemetlen szagot áraszthat, valamint odavonzza a ragadozókat.

  • A szemetes part amellett, hogy rontja a természetes környezet összképét, elriasztja a horgászni vágyókat és negatív képet fest a horgászközösségről. A hulladék emellett veszélyt jelenthet a vízi élővilágra, és hosszú távon károsíthatja a vízterület ökoszisztémáját.

 

Az etikátlan viselkedés az egész horgászközösségről negatív képet adhat.

 

Mutassunk példát horgásztársainknak!


A tisztességes, szabályos horgászat közös felelősségünk. Néhány egyszerű lépéssel mi is hozzájárulhatunk a szabálytalankodók visszaszorításához.

 

  • Ha szabályszegést tapasztalunk, jelentsük azt a halőröknek.


  • Horgászhelyünket minden esetben tartsuk tisztán.


  • Tanítsuk meg a fiatal horgászoknak a horgászat írott és íratlan szabályait.


 

Ne legyünk közömbösek, hiszen a szabályok betartása közös érdekünk. Ezeket szem előtt tartva őrizhetjük meg vízterületeink minőségét, lehetőséget teremtve az élménydús horgászathoz a jövő generáció számára.

 

Cikkünk és a képek forrásául a Nagy Borsodi Horgász Egyesület Facebook oldal posztja szolgált.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Címkék : szabálysértés