Halmentés a Dunán | A halállomány védelme

Minden címke 313


Mutasd az összes cikket...

Halmentés a Dunán | A halállomány védelme


Aki gyakran horgászik a Dunán vagy a környező mellékágakban, bizonyára tapasztalta, hogy az idei nem éppen a vízbőség éve. Az alacsony vízállás sajnos nemcsak a horgászok dolgát nehezíti meg, de a halak túlélését is komolyan veszélyezteti, főként a sekély vízszintű mélyedésekben és a kubikgödrökben rekedt állományoknál.

 

Halmentések halőri segítséggel


A halőrök mentési munkája jelentős mértékben hozzájárul a halállomány védelméhez. Az elmúlt napokban ugyanis a halőrök szinte megállás nélkül járták a Duna menti területeket, hogy az elszigetelődött, apadó vizekből kimentsék a még életben maradt ivadékokat. A mentett halak között szép számban akadtak balin és süllő ivadékok, domolykók, bodorkák, küszök, sőt még szivárványos öklék is. Az ilyen mentőakciók nemcsak látványosak, hanem kiemelkedően fontosak is a természetes halállomány fenntartásának és egyedei későbbi horgászatának szempontjából.

Kései ívások


A horgásztársadalom bizakodott abban, hogy május végére érkezik egy jelentősebb vízszint-emelkedés, ami elősegíti a halak természetes szaporodását, ez részben a várakozásoknak megfelelően meg is érkezett. Ennek a vízszint emelkedésnek köszönhetően a pontyoknak és keszegféléknek megkésve ugyan, de megtörtént az ívása, még ha nem is épp a legideálisabb körülmények között. Az idei év tehát a szaporulat szempontjából sem tartozik a legszerencsésebbek közé.

 

Telepítés a halállomány fenntartásához


A halmentések mellett szerencsére a halutánpótlás sem marad el. A tervek szerint a napokban 700 000 darab előnevelt ponty kerül telepítésre, ami a természetes szaporulatokon túl tovább erősíti a halállományt. A telepítések nemcsak a vízi élővilágot és halállományt erősítik, hanem arról is gondoskodnak, hogy a jövőben se maradjunk emlékezetes horgászélmények nélkül.

Hogyan segíthetünk horgászként?


Horgászként is sokat tehetünk a természetes halállomány megóvásáért. Érdemes figyelni a horgászvizek vízszintjét, és jelenteni, ha megítélésünk szerint az a halállományt veszélyezteti. Emellett fontos, hogy bánjunk kíméletesen a kifogott példányokkal, kiemelt figyelmet szentelve ennek az ívási időszakokban. A halvédelem szempontjából nem mindegy milyen eszközöket használunk. Érdemes megfelelő merítőhálóban, pontymatracban, és egyéb halvédelmi eszközökben gondolkodni, melyek, ha még nem képezik részét a horgászfelszerelésednek, a Halcatraz.hu horgász webshop kínálatából beszerezheted őket.

 

Cikkünk és a képek forrásául a Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége nevű Facebook oldal posztja szolgált.

 

Kapcsolódó tartalmak:

Címkék : halmentés, Duna