A horgászközösséget napok óta aggodalommal tölti el a Velencei-tavi halpusztulás híre. A Magyar Országos Horgász Szövetség május 14-én részletes tájékoztatót adott ki, amelyben pontosította az események hátterét és eloszlatta a találgatásokat. A horgászok számára fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódhassanak, így horgász webshopunk cikkeiben igyekszünk részletes információval szolgálni.
A Velencei-tavon történő tömeges halpusztulás a jelenlegi adatok szerint május 10.-re tehető, a jó hír azonban, hogy az elpusztult halak mennyisége néhány napon belül látványos csökkenésnek indult. Az érintett halállomány túlnyomó többségét egy idegenhonos invazív halfaj, az ezüstkárász - többnyire friss 8-12 cm-es nagyságú ivadékállománya alkotta. Az eddig megsemmisített mennyiség már 1800 kg súlyú halat jelent.Az ezüstkárászon kívül kisebb számban ugyan, de előfordultak vegyes korosztályú pontyok, illetve compók is az elhullott példányok között.
Bár pontos diagnózis még nem született, a szakértők több lehetséges tényezőt is kiemeltek, melyek közül kettőt ki is emelnénk.
A tünetek alapján valószínű, hogy egy specifikusan ezüstkárászokat érintő fertőzés áll a háttérben.
Az ívási időszakban bekövetkező hirtelen, 7 °C-os vízhőmérséklet-változás kedvezőtlenül hat a halak ellenálló képességére.
Ami azonban biztos, hogy a májusi vízminőségi vizsgálatok eddig sem oxigénhiányra, sem gázfelszabadulásra nem utalnak, emellett a vegyi szennyezés lehetősége is kizárható. Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy a részletes laborvizsgálatok még folyamatban vannak, de a MOHOSZ hangsúlyozta: eddig semmilyen olyan eredmény nem született, amely emberre is veszélyes kórokozó jelenlétét jelezné.
A tó halőrei és a MOHOSZ Velencei-tavi kirendeltsége fokozott figyelmet fordít a helyzet kezelésére. Az elhullott halak begyűjtését az ATEV Zrt. végzi, mindezt szigorú egészségügyi szabályozások betartása mellett. A szövetség arra kéri a horgászokat, hogy ha újabb pusztulást tapasztalnak, azt mielőbb jelentsék a halőri szolgálatnak! A közösségi összefogás ebben a helyzetben különösen fontos, így minden önkéntest szívesen fogadnak a munkálatok elvégzése során.
A helyi vízkezelési hatóságok és a vízügyi szakemberek is folyamatosan monitorozzák a tó állapotát, a halegészségügyi vizsgálatok lezárultával pedig további információkat olvashatunk majd a MOHOSZ közleményeiben. A Velencei-tó továbbra is népszerű célpontja a hazai horgászatnak. A mostani események ugyan figyelmeztető jelként szolgálnak, de nem indokolják a horgászati tevékenység teljes beszüntetését. A tó horgászrendjét tehát nem módosították, azonban a felelős horgászat és a természetes vízi élőhelyek védelmére most még nagyobb hangsúlyt fektetnek.
Ilyen és hasonló időszakban érdemes körültekintően megtervezni a horgásztúrákat, valamint különös figyelmet fordítani a megfelelő, halkímélő eszközök megválasztására. Érdemes lehet új haltartó hálókat és megfelelő fertőtlenítőket beszerezni, emellett ne felejtsétek a kímélő pontymatracokat is előkészíteni, melyek használata nemcsak etikus, de a halállomány védelmét is szolgálja.
Cikkünk forrásául a MOHOSZ 2025. május 14.-én kiadott hivatalos közleménye szolgált, amely az alábbi linken érhető el: